Igen, férfiak is lehetnek áldozatok. Lelki terror, időnként pedig fizikai bántalmazás is kijut nekik. Viszont ki kell jelenteni, nem a gonosz nők áldozatai a szegény, ártatlan, angyal lelkű férfiak. Legalábbis általában. Elhúzódó konfliktusok, megoldatlan negatív játszmák állnak a bántalmazások mögött, és a kapcsolati erőszak kölcsönös. Most mégis az erősebb nemre koncentrálunk, alább az ő történeteik következnek.
Tamási Erzsébet így ír a kapcsolati erőszakról „A családon belüli erőszak férfi szereplői” című PhD értekezésében: „Kockázati tényező az életkor /35-6o év közötti nők és férfiak az elkövetők és áldozatok/, a munkanélküliség, a rossz vagy romló egzisztenciális körülmények, a családi állapot /az élettársi kapcsolatban a gyilkosságok, a házastársiban a súlyos testi sértések a jellemzőek/ és legfőképp az alkoholfogyasztás.
A párok közötti konfliktus nem a férfi felügyeletet gyakorló-kényszerítő, hatalomfenntartó erejének kifejeződése, és nem is az arra adott női erőszakválasz. Sokkal inkább a körülmények befolyásolta érzelmi eltávolodás, elmagányosodás és főként a tehetetlenség megnyilvánulása. Ezek a párok, nemükre való különbség nélkül nem ismernek erőszakmentes konfliktus megoldást.”
Van Magyarországon egy szervezet, melynek tagjai sokat tudnak mesélni az effajta erőszak férfi oldaláról. Az Apák az Igazságért csoport olyan elvált férfiakat tömörít, akiknek komoly gondjai vannak a gyermekfelügyelet gyakorlásával. A hatóságok és/vagy a volt feleség részrehajlása, illetve akadályozó magatartása miatt. Az ő múltjukben gyakori szereplő a kapcsolati erőszak. Néhány történet tőlük, álnevekkel:
Lajost volt párja a lépcsőn próbálta lelökdösni, illetve csevappal (tradicionális szerb étel) dobálta meg.
Attila: „Arcon próbált ütni ököllel a gyerekek és az anyja előtt, nem vert telibe, elhajoltam, de eltalált. Válaszul langyos tejeskávét kapott arcba. Verbálisan pedig az anyjára licitálva: ha nem büntetnék, megölnélek.” Itt látszik, hogy a bántalmazás kölcsönös volt, bár a férjtől csak viszont agresszió történt.
Volt olyan család, ahol a gyermeket és apját is megütötte, megrúgta az anya.
Csaba története: „Válás előtt ex ordítozva püfölte a síró gyereket! Mire én megfogtam az ex kezét és leordítottam a fejét, hogy mit csinál?! Erre ahogy hátat fordítottam neki, mikor elengedtem, hogy a gyereket vígasztaljam, felkapta a konyhakést, és már lendítette is felém.”
Ottó: „Egyszer felpofozott, egyszer pedig a kislányunk előtt rontott nekem, és tépett meg a műkörmeivel. A legfélelmetesebb az egészben az, hogy mégis ő vádolt meg a bíróságon azzal, hogy részegen rendszeresen vertem.”
Ede története: „Házasságom ideje alatt balesetem lett, és megrokkantam. Gerincsérültként élek. Lányaink előtt lökött be a mosókonyhába, rugdosta gyerekjátékokat, tépte falról karácsonyi dekorációkat. Feleségem gyámügyi és családsegítős dolgozó volt. Bejelentettem a gyámügynek, hang és képfelvételem van róla. Szerintetek ez idáig történt valami?” Avagy a hatóságok működése is lehet igazságtalanul részrehajló…
Hangot kell adnunk ezeknek a történeteknek is! Nagyon nagy a lántecia a férfiakat érő erőszak kapcsán. Volt apa, aki elmondta, hogy a hatóság nem értette hogyan nem tudta megvédeni magát a feleségével szemben. holott szankcionálják a családon belüli erőszakot. Vagy el sem hiszik a férfi történetét, hisz ő az erősebb, nyilván nem kerülhet bajba a családján belül…
;-)
Zoli